- Startpagina
- Actueel
- Loket
- Thema's
- Alle thema's
- Natuur en Landelijk Gebied
- Economie en Werk
- Internationaal
- Milieu
- Duurzame ontwikkeling
- Ruimtelijke Ontwikkeling en Wonen
- Samenleving
- Jeugd
- Cultuur
- Veiligheid
- Verkeer en vervoer
- Vrijetijd
- Water
- Programma's en Projecten
- Groenblauwe Slinger
- Bentwoud
- Glastuinbouw
- Project Mainportontwikkeling Rotterdam
- Groene Hart
- Merwedezone
- Oude Rijnzone
- Hollandsche IJssel
- Veenweideconvenant Gouwe Wiericke
- Deltanatuur
- Project Compenserende Maatregelen Kierbesluit
- Integrale Ontwikkeling Delft - Schiedam
- Zuidplaspolder
- Beleidsplan Groen Water en Milieu
- Regio's
- Bestuur & Politiek
- Over de Provincie
- Startpagina
- Thema's
- Milieu
- Energie
- » Wind
Wind

Duurzame energie uit wind
Ruim 160.000 huishoudens (ongeveer 250 megawatt) krijgen nu groene stroom, opgewekt door de windturbines in Zuid-Holland. Die eerste fase liep voorspoedig. Maar het is nog lang niet voldoende voor een overgang naar duurzame energie.
Doelstelling
De ligging en infrastructuur van Zuid-Holland bieden goede kansen voor windenergie. Daarom stimuleert de provincie projecten voor windenergie. De eerste doelstelling voor 2010 is al gehaald. Zuid-Holland beschikt sinds 2008 over windturbines met in totaal 250 megawatt vermogen. Maar het is niet genoeg voor wat we in de toekomst nodig hebben. Nieuwe doelstellingen zijn er dus ook al: 350 megawatt in 2015 en een ambitie voor 1000 megawatt in 2020.
Nieuwe technologie maakt het mogelijk dat windturbines 98% van de tijd stroom leveren. Een ander pluspunt is dat windenergie relatief goedkoop is op te wekken. Milieuorganisaties geven aan dat windenergie qua kosten binnenkort concurreert met kernenergie en later ook met energie uit kolen. Vooral als het gaat om windenergie op grote schaal, zoals in windmolenparken.

Met de blik op 2020: De ontwerp Nota Wervelender
Na de nota Wervel (2006) hebben Gedeputeerde Staten in maart 2010 een ontwerpnota Wervelender opgesteld. In deze ontwerpnota is beschreven waar de provincie plaatsing van windturbines gewenst vindt en waar niet. Van 1 juni tot 20 juli ligt de ontwerpnota Wervelender ter inzage. Voor informatie over de inspraakprocedure kunt u het inspraakformulier downloaden.
Plaatsingsvisie: windturbines,waar wel en waar niet?
Naast de technische haalbaarheid is de aard en structuur van het landschap een van de uitgangspunten bij de keuze van plaatsingsgebieden. Langs grote wegen, kanalen en spoorwegen en in industriële gebieden bijvoorbeeld, is de landschappelijke inpasbaarheid groot. De opstellingen van de windturbines sluiten aan bij bebouwingscontouren en gebieden met economische dynamiek, zoals bedrijventerreinen. Vaak is dat in lijnopstelling.
Vanuit de plaatsingsvisie komen een aantal grootschalige locaties naar voren, zoals het Rotterdamse Havengebied en de oostelijke kant van Goeree-Overflakkee. Verdeeld over de provincie zijn er kleinere locaties. Sommige zijn nog in studie. Het karakter van het landschap is ook uitgangspunt om een aantal gebieden te vrijwaren. Nationale landschappen, zoals het Groene Hart en de topgebieden cultureel erfgoed zijn vrijwaringsgebieden. Natuurwaarde is ook een criterium en op grond hiervan zijn de Natura 2000-gebieden en de contouren van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) benoemd. Hier willen GS windenergie juist niet toestaan.
terug naar boven