
In opdracht van de provincie is onderzoek gedaan naar een nieuwe weg tussen de N208 en de A44 ten zuiden van Lisse en Lisserbroek. Het doel: onderzoeken of een nieuwe weg een positieve bijdrage levert aan de bereikbaarheid, leefbaarheid en verkeersveiligheid in de regio.
Hoe hebben we het onderzoek uitgevoerd?
- De knelpunten in kaart gebracht (probleemanalyse).
- Gekeken welke mogelijke opties/varianten er voor een nieuwe weg zijn. De verschillende mogelijkheden met elkaar vergeleken. Variant 1 en 3 bleven over voor verder onderzoek.
- Onderzoek gedaan naar de effecten van deze varianten op basis van een maatschappelijke kosten- en bateanalyse; worden de knelpunten hiermee aantoonbaar opgelost?
Conclusies van het onderzoek
We hebben de gevolgen van variant 1 en variant 3 onderzocht.
- Variant 1: begint bij afrit 2 op de A44 tot aan de rotonde bij de 2e Poellaan en de N208
- Variant 3: begint bij afrit 3 van de A44 en sluit net boven de 3e Poellaan aan op de N208
Uit het onderzoek blijkt dat de voordelen niet groot genoeg zijn om de nadelen goed te maken en de hoge kosten aan de samenleving uit te leggen. Een nieuwe weg is erg duur, terwijl niet alle knelpunten worden opgelost. De bereikbaarheid, leefbaarheid en verkeersveiligheid verbeteren lokaal, maar niet voor de hele regio. Er zou schade ontstaan aan natuur en landschap en de voordelen voor luchtkwaliteit, geluid en verkeersveiligheid zijn klein.
Bereikbaarheid
Beide varianten verbeteren de bereikbaarheid lokaal. Variant 1 helpt vooral in Lisse, variant 3 helpt vooral in Sassenheim. Er blijft nog steeds veel verkeer rijden over wegen die daar niet geschikt voor zijn.
Bij variant 1 rijdt er minder verkeer over de Lisserbrug en de N207, maar meer verkeer via de A44 richting Leiden. Deze variant is geen goed alternatief voor de huidige N208 door Sassenheim. Het blijft druk op die weg en de rotondes. De nieuwe weg langs Lisse zorgt wel voor minder drukte bij de kruispunten bij de Lisserbrug, maar de meeste verkeersproblemen blijven bestaan. De nieuwe wijk Lisserbroek wordt bereikbaar via de nieuwe weg. Dit zorgt ervoor dat het minder druk wordt op de Lisserweg. Verkeer op de A44 zal afslag 3 minder vaak nemen, maar afslag 2 vaker.
Variant 3 zorgt vooral voor een noord-zuid route tussen bijvoorbeeld Lisse en Hillegom naar de A44 richting Leiden. Hierdoor rijdt er minder verkeer over de N208 door Sassenheim. Het wordt rustiger op de rotondes van de N208 in Sassenheim. Maar het grootste probleem bij de rotonde Parklaan blijft bestaan. De N208 blijft druk, omdat verkeer uit Noordwijkerhout naar de A44 nog steeds de oude route door Sassenheim zal kiezen in plaats van de nieuwe weg. Een (turbo)rotonde kan het verkeer dat van de nieuwe en de oude weg naar de A44 moet niet goed aan. De nieuwe weg langs Sassenheim zorgt nauwelijks voor minder verkeer op de Lisserbrug, rondom de nieuwe woonwijk Lisserbroek en op de N207.
Verkeersveiligheid
Uit de studies blijkt dat we maar een deel van de problemen oplossen.
Bij variant 1 rijdt verkeer dat vanuit Lisse en van boven Lisse naar de A44 richting het zuiden wil nog steeds door Sassenheim via de oude N208. Voor verkeer vanuit het zuiden over de A44 richting Lisse geldt hetzelfde. Voor de verkeersveiligheid is het beter als dit verkeer de nieuwe weg neemt naar de A44, omdat die weg veiliger is.
Bij variant 3 gaat er meer verkeer rijden op de huidige N208 tussen de nieuwe weg en Lisse. De plekken waar het nu al onveilig is, worden daardoor nog onveiliger. Voor verkeer vanuit de N443 bij Noordwijkerhout is de Heereweg minder veilig dan de Van Pallandtlaan.
Leefbaarheid
De leefbaarheid voor mensen verbetert lokaal, niet voor de hele regio.
- Geluid
Bij variant 1 en 3 wordt het geluidsniveau op sommige plekken een beetje beter. Dit komt vooral doordat er op die plekken iets minder verkeer is. Bij variant 1 wordt vooral aan de zuidkant van de Lisserbrug het geluidsniveau beter. Bij variant 3 wordt het vooral beter langs de N208 bij Sassenheim. Daar rijdt minder verkeer door een nieuwe rondweg. - Luchtkwaliteit
Beide varianten hebben hetzelfde effect op de luchtkwaliteit: langs de oude weg neemt de luchtvervuiling af. Daar wonen veel mensen vlak langs de weg. Direct langs de nieuwe weg neemt de luchtvervuiling toe, maar daar wonen minder mensen. De luchtvervuiling verschuift dus een beetje, maar de hoeveelheid blijft in 2030 lager dan de EU-grens voor NO2 van 20 microgram per kubieke meter.
Vervolgstappen
In het verkeersmodel zijn aanvullend een aantal mogelijke maatregelen globaal doorgerekend. Op basis hiervan lijkt het combineren van de verbindingen N208-A44 en N206-N207 met aftakking naar station Hillegom meer positieve effecten te hebben voor de hele regio. Dit gaan we samen met onze partners de komende periode verder onderzoeken. Ook kijken we naar de aanbevelingen van Ondernemersvereniging Haarlemmermeer-Zuid en Ondernemend Lisse. De ondernemers stellen onder meer een verbreding van de Elsbroekerbrug voor en een nieuwe verbindingsweg naar de N206 (de Clusiusroute).
Onderzochte varianten N208 - A44

Kaart met daarop ingetekend de 2 mogelijkheden voor een nieuwe weg die we hebben onderzocht. Aan de hand hiervan zijn de berekeningen gedaan.